Dijital Ajanslar İçin Stresi Azaltmanın Yolu: Daha Az Zaman Harcayarak Mutlu Olun

Ne yazık ki dijital pazarlama, iletişim ağının sınırsız gücü nedeniyle çalışmayan bir sisteme sahip. Bu sektördeki herkes sürekli uyanık, sürekli ayakta olmak zorundadır. Su uyuduğu için internet uyumaz; Güncellenir, geliştirilir, değiştirilir… Ancak sektör çalışanlarının iş hayatlarını bu hızda sürdürmeleri kolay değildir.

Özellikle dijital ajanslarda iş yükü kronik sorunlara, çalışan memnuniyetsizliğine ve nihayetinde zaman içinde başarısızlıklara neden olabilir. Bu anlamda esnek çalışma saatleri, farklı çalışma yöntemlerinin uygulanması, çalışan memnuniyeti ve şirket başarısı için tercih edilen uygulamalar olabilir. Peki bu alanda daha az ve daha esnek çalışmak nasıl mümkün ve bu ajanslara nasıl katkı sağlıyor?

Mutlu ve sağlıklı çalışanlar

Esnek çalışma saatleri, belirli günlerde evde-ofiste çalışma imkanı ve işletme yönetiminize uygun olarak geliştirebileceğiniz farklı çalışma yöntemleri, daha mutlu ve sağlıklı çalışanlara sahip olmanızı sağlayabilir. Böylece çalışanlar bu mutluluğu iş hayatlarına yansıtırlar. Özellikle işe gelmek için uzun mesafeler kat edenler için… Bu nedenle ücretsiz çalışma saatleri ve gerektiğinde evde-ofiste çalışmak, tüm zorluklara rağmen işini seven çalışanlarınızdan daha fazla verim almanızı sağlayabilir.

Takıma freelancer ekleme

Kurum içi çalışanlar dışında serbest çalışanlarınız varsa bunları toplantılarınıza dahil edebilirsiniz. Fikir alışverişinde bulunmak, beyin fırtınası yapmak ve sizinle etkileşime girmelerini sağlamak için zaman ayırırsanız, çalışma sisteminizde faydalı olabilir.

Çalışanların ne zaman üretken olduğunu gözlemleyin

Çalışanların en verimli saatlerinde çalışmasına izin verebilirsiniz. Bir çalışma planı oluşturmak ve çalışanlarınızı verimliliklerine göre koordine etmek bu konuda faydalı olabilir. Ayrıca çalışma sisteminize karar vermeden önce çalışanlarınızla farklı eğitim sistemlerini test etmenizde fayda var. Örneğin, bir ay boyunca belirli bir sistem üzerinde hareket edebilirsiniz. Buna ek olarak, bazı çalışanlarınızın ‘ev-ofis’ çalışabileceğine karar verebilirsiniz. Böylece ofis içi trafiği biraz daha azaltmak mümkün.

Doğrudan temas halinde olun

Özellikle serbest çalışanlarınızla her gün mesajlaşma ve e-posta gönderme, belki de zorunlu zamanlarda işleri daha da kötüleştirebilir. Ancak ofisteki yazışmalar iletişimi yıpratır. Elbette teknolojiyi kullanmak gerekiyor ama çalışanlarla iş ilişkisinde mümkünse yüz yüze görüşmek ve fikir alışverişinde bulunmak mutlak bir mutabakat sağlayabilir. Mümkünse her gün çalışanlarla görüşeceğiniz zamanları belirleyebilir, yeni fikirlerin ortaya çıkmasına ve çalışanların birbirleriyle iletişimine dikkat edebilirsiniz.

Ekipleri ve kampanyaları takip etmek

Başka iş ofisleriniz, ekipleriniz ve kampanyalarınızın yürütüldüğü başka yerleriniz varsa, onları ziyaret edin. Sadece odanızın bulunduğu ofisteki ekibinizin değil, diğer çalışanlarınızın da benzer toplantı ve etkinliklere ihtiyacı olabilir. Bir ofisi toplarken kimse diğerinin dağılmasını, kampanyaların başarısız olmasını veya başarısız olmasını istemez.

“Ayın yöneticisi” ni seçin

Çalışanları motive etmek için geliştirilen “ayın çalışanı” sistemine benzer bir sistemle yönetim açısından çalışanlarınıza dönemsel sorumluluklar atayabilirsiniz. Böylece her çalışan markanıza daha çok ait olduğunu hisseder ve kuruluşun bir parçası olduğunun farkına varır. Çalışanlarınızdan birini her ay kurduğunuz ekiplerin başına getirdiğinizde, tüm ekipleri tek tek sürekli izlemek zorunda kalmazsınız. Rutin toplantılarınız dışında kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*