Liderlik Nedir ve Nasıl Tanımlanır?

Gerçek liderlik, bir kişinin sahip olduğu makam veya mevki ile değil, kendisinde bulunan özellikler ve davranışları ile ilgilidir. Liderlik, bir kişinin takım çalışması, özgüven, vizyon sahibi olma, adaletli olma, başkalarını dinleme, cesaretli olma, motive edici olma ve örnek olma gibi birçok niteliği içerir.

Liderlikle ilgili bir şey var ki kimse tam olarak konuşmak istemez. Liderlik, bizim üstümüzde, bizden daha büyük bir şeydir. Liderlik, daha şişkin bir cep olabilir ve bazı durumlarda kötü bir ün elde etmemize sebep olabiliyor ama bu tam olarak liderliği açıklamaya yetmiyor.

Gerçek, doğru liderlik, otorite sahibi olmak ve dışarıda tanınmaktan çok daha ötesidir. Lilerlik, çevrenizdeki tüm insanlara yardım etmek, onları potansiyellerinin en üst seviyesine çıkarmaktır. Sahip oldukları yeteneklere ve becerilere göre maksimum seviyeye çıkarıp takıma faydalı hale getirirken biresel olarak da onları geliştirmektir. Kişiler için bariyerleri yıkıp onlara daha görünür ve planlanabilir bir gelecek sağlamaktır.

Lider dediğiniz insan sadece insanlara şampiyonluklar, başarılar veya başarılı organizasyonlar yaşatan kişi değil aynı zamanda gerçekten takımı, çalışanları, yönettiği kişileri ciddi bir şekilde önemseyen ve onların önceliklerine saygı duyup, değer veren kişidir.

Bir anlığına düşünsenize, her gün bir kişinin hayatını değiştiriyorsunuz. Bu sizin için insanlara selam vermek gibi bir şey. İnsanları geliştirmeye ve hayallerini gerçekleştirmeye yönelik adımlar atıyorsunuz. Hayata profesyoneller yetiştiriyorsunuz. Daha güçlü ve akıllı insanlar yetişmesine vesile oluyorsunuz.

Fantastik bir lider olmak için hayal edilenden çok daha fazla niteliğe sahip olunmalıdır. En önemlilerinden biri ise kendilerinde var olan tutkuyu başkalarının gelişimine aktarmaları ve onları en üst noktaya taşımalarıdır. İnsanları teker teker ileriye taşıdığınızda göreceksiniz ki bütün takımı taşımışsınız.

liderlik nedir

İnsanları dönüştürmek her liderin misyonu olmalıdır. İnsanları dönüştürerek onların gelişmesini ve amaçlarına ulaşmalarını sağlarsınız. Gerçek liderlik ile otoriter liderlik arasında büyük bir fark vardır.

Tıpkı bir sporcunun kendini dinç tutabilmesi ve geliştirmesi gibi bir liderde sürekli kendini geliştirmeli, ilerleyici bir yöntem gütmeli ve bu yönde çabalar harcamalıdır. Sadece kendi çıkarlarını düşünen değil, takımının, şirketinin ve toplumun çıkarlarını da gözeten kişiler tarafından sergilenir. Liderlik, bir güç aracı olarak kullanılmamalı, aksine bir hizmet aracı olarak kullanılmalıdır.

liderlik nasıl yapılır

Bir lider gerçek liderliğin ne olduğunu anladığı zaman hem organizasyonları artık eskisi gibi yerinde saymayacak hem de çalışanların bireysel olarak değişip dönüşmesine de olanak sağlayacaktır. Gerçek liderlik ile ilgili olan hiçbir şey kolay değildir. Dünyadaki en zor işlerden biri olmakla birlikte doğru yapıldığında dünyanın en gurur verici işidir.

bir kişinin sadece sahip olduğu pozisyon veya makam ile değil, kendisinde bulunan nitelikler ve davranışlar ile ilgilidir. Liderlik, bir takımı yönetmekten daha fazlasıdır, insanları potansiyellerini ortaya çıkarmak, yeteneklerini geliştirmek ve onlara yol göstermek anlamına gelir. Liderlik, güç aracı olarak kullanılmamalı, aksine bir hizmet aracı olarak kullanılmalıdır.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*