Hikaye Anlatmak Icin Gerekli 4 Kural ve Uygulanabilir Taktikler

İyi bir hikaye anlatıcısı olmak üniversitede öğreneceğiniz bir ders değil tamamen yetenek gerektiren ve üzerinde pratik yapmanız gereken bir durumdur.

Motivasyonel konuşmacı Lisa Nichols, hikayeleştirme sanatı ile multimilyon dolarlık şirket kurmuş ve Steve Harvey gibi ünlü tv show programcısı kişilere de koçluk yapmaktadır. Lisa şu an profesyonel gelişim ve koçluk alanında işlev gören Motivating the Masses adlı şirketi yönetmektedir. Nichols, Harvey’e öğrettiği ve insanlara ilham kaynağı olan hikayeleştirme sanatı ve taktikleri konusunda girişimcilerin faydalanabileceğini belirtiyor.

Hikaye anlatıcılığı yönünüz, yaptığınız işte ve o alanda ürettiğiniz üründe de kendini göstermelidir. Şirketinizin, ürününüzün bir hikâyesi olmalı veya onlara bir hikâye oluşturmalısınız.

İyi bir hikâye oluşturmanın 4 kuralı vardır:

Açık olmalı
Kısa ve öz olmalı
Güçlü, vurucu olmalı
Hızlı olmalı
İşiniz hakkında konuştuğunuzda ne yaptığınıza odaklanmamalısınız. İşin hangi sorunları çözdüğüne, dünyayı nasıl değiştirdiğine, nasıl çözümler ortaya koyduğuna odağı vermelisiniz.

Girişimciler, halka hitap etmekten çok kendi düşüş veya büyümelerine odaklandıkları sürece hikâyeleştirme sanatını kullanmaları hemen hemen olanaksızlaşır.

Bir girişimci olarak aynı zamanda bir sözcü, konuşmacı olduğunuzun farkına varmalısınız artık. Bir platforma çıkmak zorunda kalmak gibi bir hisse kapılmamalısınız. Siz şirketin önderi ve sözcüsüsünüz.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*