Instagram Hesap Kurtarma Çözümü Nasıl Yapılır?

Sosyal medya denilince ilk akla gelen Instagram, her an sayısız paylaşımının yapıldığı bir mecra. Büyük bir emekle, uzun zamanlar harcayarak oluşturduğunuz Instagram hesabınıza erişememek ciddi bir endişe kaynağı. Periyodik ve ilgi çekici paylaşımlarla on binler ve hatta yüz binler seviyesinde takipçi kazanabilirsiniz.

Büyük potansiyel sunan popüler hesabınıza erişememeniz büyük hayal kırıklığı yaratır. Instagram hesabınıza erişemediğinizde bazı yöntemlerle geri almanız da mümkün. Peki yaşadığınız erişim sorununa göre Instagram hesap kurtarma nasıl yapılır ve nelere dikkat etmelisiniz?

Instagram hesap kurtarma nedir?

Instagram hesap kurtarma, hesabınızın çeşitli nedenlerle “kilitlenmesi”, “şifrenizin unutmanız”, “hesabınızın çalınması” veya “hacklenmesi” gibi durumlarda gerekli olabilir. Hesap kurtarma işlemi, hesabınızın güvenliğini sağlamak ve yeniden kullanıma açmak için önemlidir.

Hesap kurtarma işlemi sırasında, Instagram hesabınızın sahibi olduğunuzu doğrulamak için farklı adımlar gerekir. Bu adımlar arasında, hesabınızın “e-posta adresi” veya “telefon numarası” üzerinden doğrulama kodu almak, “doğum tarihi” veya hesapta yer alan diğer bilgileri girmeniz gerekebilir. Hesabınızı kurtardıktan sonra, şifrenizi değiştirerek hesabınızın güvenliğini sağlamanız önerilir.

Eğer bu işlemleler hesabınıza kurtaramazsanız son bir şansınız daha bulunuyor. Böyle bir durumda Instagram destek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. Destek ekibinden sorununuzun çözülmesi için yardım isteyebilirsiniz.

Instagram hesap kurtarma neden gerekli olur?

  1. Instagram hesap şifrenizi unutursanız
  2. Instagram hesabınız için “geçici kapatma” yaptıysanız
  3. Instagram hesabınız için “kalıcı silme” yaptıysanız
  4. Instagram hesabınız “hacklenmiş(başkası tarafından ele geçirilmiş)” ise
  5. Instagram yönetimince hesabınız “devre dışı” bırakıldıysa

Instagram hesabı nasıl kurtarılır?

Instagram hesabınızı kaybetmişseniz(hesaba erişemiyorsanız), bunun bir çözümü var. Instagram hesap kurtarma nasıl yapılır sorusunun yanıtı kadar hesabınızı neden/nasıl kaybettiğinizde çok önemli.

Instagram hesabınıza erişememenizin nedenine göre hesap kurtarma için yapmanız gerekenlerde değişir. Bu nedenle öncelikle hesabınıza neden erişemediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Yaşadığınız erişim sorununa göre aşağıda uygun olan hesap kurtarma adımlarını izleyebilirsiniz.

Instagram Hesap Şifresi Unutulduğunda Nasıl Kurtarılır?

Adım 1: Instagram mobil veya Instagram web sitesine girin.

Adım 2: Instagram giriş sayfasındaki “Şifreni mi Unuttun?” seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Instagram şifre hatırlatma ekranında Instagram hesabınızın “e-posta”, “telefon” veya “kullanıcı adı” bilgisini girin.

Adım 4: Sayfadaki “Giriş Bağlantısı Gönder” seçeneğine tıklayın.

Adım 5: Sayfadaki “Ben robot değilim” doğrulamasını yapın.

Adım 6: Doğrulama işleminin ardından “İleri” butonuna tıklayın.

Adım 7: E-posta adresinizi kontrol ederek Instagram tarafından gönderilen “hesap kurtarma linki” bağlantısına tıklayın.

Adım 8: Açtığınız bağlantıda yeni şifrenizi oluşturun. Oluşturacağınız yeni şifrenin “en az 6 karakter”, “rakam”, “harf” ve “özel karakter” içermesine dikkat edin. Yeni şifrenizi oluşturup, tekrar girdikten sonra ise “Şifreni Yenile” butonuna tıklayın.

Bu 8 adımla şifrenizi unuttuğunuzda Instagram hesabınızı kolayca kurtarabilirsiniz.

Geçici kapatılmış Instagram hesabı nasıl kurtarılır?

Instagram’da geçici hesap kapatma, hesabınızı tamamen silmeden geçici olarak devre dışı bırakmanızı sağlayan bir özelliktir. Bu işlem sonrasında hesabınız, siz hesabınızı tekrar aktif hale getirinceye kadar kullanılamaz hale gelir.

Geçici hesap kapatma işlemi, hesabınızı bir süreliğine kullanmayı düşünmediğinizde veya hesabınızı korumak için bir mola vermek istediğinizde faydalı olabilir. Örneğin, bir tatil veya sınav dönemi süresince hesabınızı geçici olarak kapatmak isteyebilirsiniz. Peki geçici kapatılmış Instagram hesabı kurtarma nasıl yapılır?

Adım 1: Instagram’ı mobil uygulamadan veya web sitesinden açın.

Adım 2: Mevcut Instagram hesap bilgilerinizle(geçici kapatılan) giriş yapın.

Adım 3: Eğer hesabınızı geçici kapatmadan önce “iki faktörlü kimlik doğrulama” özelliğini açtıysanız, bu işlemi de yapın.

Adım 4: Hesabınızı geçici kapatmanızın üzerinden uzun zaman geçtiyse, sık sık güncellenen “Instagram kullanım koşulları” için onay verin.

Silinen Instagram hesabı tekrar açılır mı?

Instagram hesabınızı artık kullanmak istemediğinizde “kalıcı” olarak silebilmeniz mümkündür. Eğer Instagram’ı artık kullanmak istemiyor ve mevcut hesabınızın varlığını sürdürmesini istemiyorsanız, bu özelliği kullanabilirsiniz.

Instagram hesap silme işlemini yapacaksanız dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta bulunuyor. Instagram silinen hesap işlemlerinde sert kurallar uyguluyor. Yani eğer Instagram hesap silme kriterlerine uygun olarak işlemi gerçekleştirdiyseniz, bir daha hesabınızı açmanız mümkün değildir. Değinecek olursak, silinen Instagram hesabı kurtarma mümkün değil.

Devre dışı bırakılan Instagram hesabı nasıl açılır?

Instagram yönetimi “topluluk kuralları” konusunda son derece sert bir tutuma sahip. Bazı durumlarda Instagram hesabınız için “devre dışı bırakma” ve “dondurma” işlemi uygulayabiliyor. Instagram topluluk kurallarına aykırı paylaşım ve yaklaşımlarda bulunmanız durumunda bu sorunla karşılaşabilirsiniz. İncelemelerde bunun tespit edilmesi veya diğer kullanıcılarca şikayet edilmesi durumunda bu işlem uygulanabilir.

Eğer Instagram’ın hesabınızı devre dışı bırakmasının “haksız” ve “hatalı” olduğunu düşünüyorsanız, açtırmak için izleyebileceğiniz adımlar bulunuyor. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta, yapacağınız şikayetin incelemeye alınacağı ve haklılığı onaylanması halinde hesabınızın açılacağıdır.

Adım 1: Instagram web sitesindeki “Instagram Yardım Merkezi” sayfasını açın. İlgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Adım 2: Sayfada yer alan bilgileri doldurun. Doldurmanız gereken bilgiler arasında “Nüfus cüzdanındaki tam ad ve soyad”, “e-posta adresiniz”, “Instagram kullanıcı adınız”, “cep telefonu numaranız” ve “İtiraz metni” yer alır.

Adım 3: Sayfadaki bilgileri doldurduktan sonra “Gönder” tuşuna basın.

Bu 3 adımı izleyerek, yapacağınız itirazlarınız genellikle birkaç gün içerisinde yanıtlanır.

Ele geçirilen Instagram hesabı nasıl geri alınır?

Instagram hesabınızın “üçüncü şahıslar” tarafından ele geçirilmesi durumu aslında bugünlerde sıkça karşılaşılan bir sorun. Instagram hesabı hacklenme durumu olarak telaffuz edilen bu durum, hesabınızın yönetimin başkalarının eline geçmesine neden oluyor.

Hacklenen Instagram hesabını geri almak için ilk olarak e-posta adresinizi kontrol etmelisiniz. Instagram’ın gönderdiği “kayıtlı e-posta adresinde değişiklik” e-postası bulunup, bulunmadığına bakmalısınız. Eğer böyle bir e-posta bulunuyor ise e-postadaki “itiraz bağlantısı” üzerinden itirazda bulunabilirsiniz.

Eğer e-posta adresinize böyle bir e-posta gelmemiş ise “Instagram şifre sıfırlama” adımlarını izlemeyi deneyebilirsiniz. Burada yeni şifre belirlemek için ilgili bağlantıyı telefon numaranıza istemeniz önerilir.

Bu işlemlerle ele geçirilen Instagram hesabını kurtarmadıysanız, tek çözümünüz hesabı silmek oluyor. Bunun içinde Instagram Yardım Merkezi üzerinden destek talebinde bulunmalısınız.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*