LinkedIn Profilinizi Geliştirme Yöntemleri

LinkedIn: Kişisel LinkedIn Sayfası. Bazılarının iş dünyasında aktif olduğunu bile düşünmediğiniz meslektaşlarınızdan, arkadaşlarınızdan ve hatta akrabalarınızdan talepler aldınız. Sosyal medya platformunun önemini tam olarak anlıyorsunuz ve sitede yer almanız gerektiğini biliyorsunuz. harika bir sayfanın neye benzediğinden emin değilsiniz

Kişisel LinkedIn Sayfası Neden Önemlidir?

Kendinize “Neden önemli?” Diye soruyor olabilirsiniz. Kesinlikle geçerli bir soru. Önemlidir, çünkü LinkedIn sayfaları birçok işletme için modern vitrindir. İnsanlar, şirketleri, özellikle küçükleri, liderlerinin meşruiyetine göre yargılarlar. İşletmenizin yüzü iseniz, eğitiminize, iş geçmişinize ve çalışma tarzınıza erişebilecekleri şık bir sayfaya ihtiyacınız var.

Örneğin, bir hizmet işini yönetiyorsanız, potansiyel bir müşteri veya müşteri, belirli bir sektördeki başarınızın ve uzun ömürlülüğünüzün bir kanıtı ile alanda ilgili deneyime sahip olduğunuzu görmek isteyebilir. Küçük, yerel bir perakende mağazanız olsa bile, normal bir müşteri LinkedIn’inize tamamen meraktan erişebilir.

Eğer işe alıyorsanız, insanlar bir röportajı kabul etmeden önce sayfanıza büyük olasılıkla erişeceklerdir. Tuzaklardan kaçınmak ve kuruluşunuz için iyi bir cephe oluşturmak zorunludur. Şirketin boyutu ve türü ne olursa olsun, profesyonel iş pozisyonları adaylarının işletme sahibinin veya CEO’nun LinkedIn profiline bakma olasılığı yüksektir.

İnsanlar dijital çağda durum tespiti yaparlar. Profilinizin mümkün olduğunca meşru ve güçlü olması gerekir – bunu İnternet’in giriş anlaşması gibi düşünün. Anlaşmayı doğru yapmak için, sayfayı ayrıntılara dikkat ederek ve en alakalı bilgilerle doldurmanız gerekir. Sizi sayfanın başından aşağıya doğru yönlendireceğiz.

Resim ve Özetle Başlayın

İş dünyasına girişiniz olduğu için resimle başlayın. Grenli, kötü kırpılmış bir fotoğraf kullanmayın. Zamanınız kısaysa, teknoloji konusunda bilgili bir çalışan bulun ve akıllı telefonlarıyla sizin iyi bir fotoğrafınızı çekmelerini sağlayın. Profesyonel görünün, arka plan olarak düz renkli bir duvar kullanın ve gülümsemeye çalışın. Daha da iyisi, gidip profesyonelce hallet. İyi, ucuz bir fotoğrafçı bulmak kolaydır ve kariyeriniz boyunca vesikalık fotoğrafınızı yeniden kullanabilirsiniz – muhtemelen beş yıl sonraki genç benliğinizin bir resmini çekmekten keyif alacaksınız.

Ardından, sayfanızın üstüne bir özet ekleyin. Profesyonel hedeflerinizin ne olduğunu ortaya koymak istiyorsunuz – burası, işinizle başarmayı umduğunuz şeyleri bağlamak için iyi bir yerdir. Nerede olduğunuzu detaylandırın, yol boyunca öğrendiğiniz birkaç genel dersi ekleyin ve büyüme planlarınızla ilgili bazı maddeler yazın.

Sayfanın ilerleyen kısımlarında bağlantıları görüyoruz. Kimse herkesi arkadaşlık istekleri ile spam eden kişi olmak istemezken, LinkedIn iki yönlü bir yol – insanlar tanıdıkların onlarla bağlantı kuracağını anlıyor ve aynısını yapacaklar. Mümkünse bağlantılarınızı “500+” seviyesine çıkarmak istersiniz, çünkü sitede ciddi bir güvenilirlik noktasıdır. Uygun şekilde başlıklı LinkedInsights.com’a göre bağlantıya sahip olmak, sitedeki ağ oluşturma konusunda ciddi olduğunuzu diğerlerine gösterir.

Meşruiyete Kaydırma

Tamam, şimdi sayfanızın üst kısmını biraz oluşturdunuz. Şimdi LinkedIn sayfasının etine geldiniz. En alakalı iş deneyiminizi ekleyin. Özgeçmişinizden biraz daha ilginç hale getirin – profesyonellik havasını korurken daha okuyucu dostu olan mermiler ve açıklamalar oluşturun.

Şimdi, önemli kısım şu: eski iş arkadaşlarınızdan ve çalışanlardan öneriler alın. Yaptığınız her iş için (en azından) bir öneriniz olmalıdır. İnsanlarla iletişime geçin ve iyiliğe karşılık verirlerse onlara bir öneri yazmayı teklif edin (çoğu insan heveslidir veya en azından bunu yapmaya isteklidir). LinkedIn’in blogu, tavsiyelerin “LinkedIn’deki bölgenin para birimi olduğunu” söyledi.

Bir hizmet sektöründeyseniz, insanların birlikte çalışmanın kolay ve güvenilir bir iş ortağı olduğunuzu görmesini istersiniz. Potansiyel çalışanların makul ve deneyimli bir yönetici olduğunuzu görmesini istiyorsunuz – en iyi adaylar, bir röportajı kabul etmeden önce sizi ve şirketinizi kapsamlı bir şekilde inceliyor olacaktır.

Sayfanızın “Beceriler ve Onaylar” bölümü için de aynı yaklaşımı benimsemelisiniz. Geri bildiriminize karşı dürüst olun, önceki iş arkadaşlarınızı, çalışanları ve yöneticileri de destekleyin – büyük olasılıkla iyiliğe karşılık vereceklerdir. Ne kadar çok geliştirirseniz o kadar iyidir. Onaylama ve kabul etme uygulamasına katılmak aptalca görünebilir. Fakat bunu yaparsanız sayfanız daha dolu görünecektir. LinkedIn’de estetik önemlidir; boş bir sayfa profesyonelce görünmüyor.

Son olarak, zaman bulabilirseniz, sitede aktif olarak LinkedIn’den daha fazla fayda elde edebilirsiniz. İnsanların gönderileri gibi, arkadaşlarınızı ve iş arkadaşlarınızı önerin ve onaylayın ve geçmişinizden kişilerle bağlantı kurun. Bildiğiniz ve saygı duyduğunuz bazı işletme liderlerine ulaşın; Sizinle bağlantı kurmazlarsa hiçbir şey olmaz, Herhangi bir baskı söz konusu değildir. Yazabiliyorsanız, bir gönderi oluşturmayı deneyin, çünkü sayfanıza biraz ilgi çekecektir – muhtemelen en az birkaç yüz bağlantınız olana kadar bunu beklemeniz en iyisidir.

LinkedIn Sayfanızı Yeniledikten Sonra Sırada Ne Var?

Yani başardınız: mükemmel sayfayı yarattınız, takipçi kazandınız ve belirli sektörünüzde varlığınızı kurdunuz. Şimdi ne var? Tıklamaları gerçekten eyleme dönüştürmenizi öneririz. Şehrinizde yaşayan bir endüstri üyesiyle bağlantınız varsa, gidin ve onlarla bir içki veya kahve içmek için buluşun! Siteyi çok az insanın yaptığı gibi gerçek bir ağ oluşturma aracı olarak kullanın.

Sitedeki ilgili gruplara katılın. Başka bir sektörle teğetsel olarak ilgiliyseniz ve işletmenizin sektördeki biriyle bir ilişkiden fayda sağlayacağını düşünüyorsanız, bir gruba katılın ve insanlarla bağlantı kurun. Bazı insanların bağlantı kurup bir konuşma başlatmaya ne kadar istekli olduğuna şaşıracaksınız.

Sitenin sunduğu her şeyi kullanın! LinkedIn, profilinizi kimin görüntülediğini size söyler (çoğunlukla, bazı insanlar bunu anonim olarak yapabilir), sayfa görünümleriyle ilgili eğilimleri bulmaya çalışmalısınız. Bir sonraki seviyeye geçmek istiyorsanız, premium üyeliklerden birine kaydolabilirsiniz. Düşünmek isteyebileceğiniz üç premium plan vardır:

Business Plus , InMail mesajları göndermenize (bunlar normal LinkedIn hizmeti aracılığıyla ulaşılamayan özel profilleri olan kişilere gönderilebilir), gelişmiş arama filtrelerini kullanmanıza ve adsız profillere göz atmanıza olanak tanır.

Sales Navigator , gerçek zamanlı satış zekasına, potansiyel müşteri önerilerine ve kaydedilen potansiyel müşterilere, Lead Builder’ın gelişmiş aramasına, InMail mesajlaşmasına ve sınırsız profil arama araçlarına erişim sağlar.

Recruiter Lite , işe almaya özel bir tasarım, aday izleme, entegre işe alma, InMail hizmetleri ve bir dizi başka işe alma merkezli özellik ile birlikte gelir.

LinkedIn’deki belirli işlevleri otomatikleştirmenize yardımcı olan ürünler de vardır. İletişimi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için profilleri temel alarak kişilikleri algılayan bir araçtan, geri dönüş eğilimleri aracılığıyla bağlantı sayısını artırmak için ilgili profilleri otomatik olarak ziyaret eden bir araçtan oluşur .

Unutmayın, LinkedIn ile, içine koyduğunuz şeyden kurtulursunuz. İnanılmaz derecede aktifseniz, bazı insanları rahatsız edebilirsiniz. Fakat işinizi dönüştürmenize yardımcı olan bğlantıyı da bulabilirsiniz. Kibar, kendinden emin ve gayretli olun ve ağın size fayda sağladığını görmeye başlamalısınız!

 

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*