Instagram Reels Nedir? ve Nasıl Kullanılır?

Eğer henüz duymadıysanız, geçtiğimiz sene Instagram, artık bir fotoğraf paylaşma uygulaması olmadığını açıkladı. Yakın zamana kadar kare fotoğraf paylaşma uygulaması olarak bilinen şirket, Instagram Reels (Reels nedir konusuna birazdan değineceğiz) aracılığıyla sunulanlar gibi video içeriklere daha fazla odaklanmaya başlamak istediğini duyurdu.

“Instagram olarak her zaman deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak yeni özellikler oluşturmaya çalışıyoruz. Şu anda dört temel alana odaklanıyoruz: İçerik Üreticiler, Video, Alışveriş ve Mesajlaşma.” – Instagram CEO’su Adam Mosseri

Karar oldukça mantıklı çünkü kısa, ilgi çekici videolar (aşırı hassas algoritmaların gösterdiği üzere) insanların ilgisini diğer tüm içeriklerden daha fazla canlı tutuyor. Öyle ki, video içerik kullanan pazarlamacıların yüzde 93’ü bunun pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olduğunu söylüyor. kullanıcıların video içeriklerini arkadaşları ve aileleriyle paylaşma olasılığı, sosyal medya gönderileri, blog yazıları ve ürün sayfaları dahil olmak üzere diğer içerik türlerinden iki kat daha fazla.

Instagram Reels videoları yapma konusunda tereddüt ediyorsanız veya biraz cesaretlendirmeye ihtiyacınız varsa, size yardımcı olmak için buradayız. Instagram Reels nedir gibi temel bilgileri ele alacağız, işletmeniz ve markanız için ne tür içerikler oluşturabileceğiniz konusunda size bazı fikirler vereceğiz ve bunların arkasındaki verileri anlamanıza yardımcı olacağız.

öncesinde Instagram Reels’ın neden pazarlama stratejinizin bir parçası olması gerektiğinden bahsedelim.

Instagram Reels nedir ve neden kullanmalısınız?
Instagram Reels, 2020’nin sonlarında kullanıma sunuldu ve popülaritesi hızla arttı. Reels, içerik üreticilerinin ana akım müzik ve kullanıcılar tarafından oluşturulan ses koleksiyonunu kullanarak kısa, ilgi çekici videolar üretmelerine ve paylaşmalarına olanak tanır.

Hız kontrolü, filtreler ve geçişler gibi gelişmiş düzenleme araçları sayesinde, kısa video kliplerini en fazla 30 saniyelik Reels videolarına dönüştürebilirsiniz. Üstelik bunları Instagram uygulaması içerisinde yapabilirsiniz. Birden fazla uygulama ve ek ekipman kullanmak istemeyenler için harika bir özelliktir.

Reels, platformun keşfetmeye değer faydalı bir özelliği olduğu bir gerçektir. Metriklere gelirsek, Reels videoları, doğrudan akışta paylaşılan videolardan yüzde 22 daha fazla etkileşim alır. Instagram Canlı Yayınlar ve Hikayeler’in yanı sıra, Instagram Reels, platformda fark edilmek ve potansiyel müşterilere ulaşmak için harika bir araç olarak kullanılabilir.

Instagram kullanıcılarının yaklaşık üçte ikisi 18-29 yaş arasında ve 18-34 yaş aralığındaki kullanıcılar, platformu en aktif kullanan gruptur. işletmeler için hedef kitlelerine ulaşma fırsatları sunar. Eğer Instagram stratejinizi geliştirmek ve rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız, Reels sizin için aradığınız çözüm olabilir.

Küçük işletmeler için Instagram Reels içerik fikirleri
Instagram Reels nedir ve neden kullanmalısınız sorusunu yanıtladığımıza göre şimdi içerik konusuna geçebiliriz. İşletmeniz Instagram’da aktifse henüz Reels paylaşmadıysanız, endişelenmeyin, henüz geç kalmadınız. Sizi takip etmeyen hesaplar, Keşfet sayfasında gezinirken içeriklerinizle karşılaşabilir, Markaların hedef kitlelerinin bulunduğu yerlerde aktif olmaları önemlidir.

İlham eksikliği sizi durdurmasın. İşte başlamanıza yardımcı olabilecek bazı basit ve etkili video fikirleri:

Eğitici içerikler paylaşın: İzleyicilerinize değer sağlamanın en iyi yolu onlara bilgi vermektedir. Yardımcı içerikler oluşturarak, kullanıcıların sizi takip etme, içeriklerinizi beğenme, arkadaşlarıyla paylaşma ve daha fazlasını görmek için sizi takip etme olasılığı daha yüksek olur. Örneğin, egzersiz yapma, yemek pişirme veya el işi gibi adım adım süreçleri gösteren videolar oluşturabilirsiniz.

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sergileyin: Her bir ürününüz veya hizmetiniz için özel Reels videoları çekerek işletmenizi diğerlerinden ayıran noktayı vurgulayın. Ürünlerinizi en iyi şekilde nasıl kullanacaklarına dair “nasıl yapılır” videoları çekebilir veya müşterilerinizi yeni teklifleriniz hakkında bilgilendirebilirsiniz.

Orijinal içerikler oluşturun: Her zaman yapmaktan daha kolay olabilir, sahne arkası içerikler, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler ve sıkça sorulan sorular gibi genellikle ilgi çeken içeriklerle başlayabilirsiniz. trend olma veya viral olma potansiyeli yakalamak için farklı yollar deneyebilirsiniz. Trend olan hashtag’leri, popüler ses kliplerini veya filtreleri kullanarak diğer videolar arasında fark edilebilirsiniz.

Popüler trendleri takip edin: Markanızı öne çıkarmak için popüler bir trendden faydalanmak, Instagram Reels kullanarak işinizi büyütmenin hızlı (kolay olmayan) yollarından biridir.

Instagram Reels videolarınızı optimize etme yöntemleri nelerdir?
Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi, içeriklerinizin görünme olasılığını artırmak ve Instagram algoritmasını memnun etmek için bazı adımlar atabilirsiniz.

Örneğin, TikTok için içerik oluşturan birçok kullanıcı, videoları aynı şekilde Reels olarak da yüklemeye başladı. zamandan tasarruf sağlama açısından mantıklı bir yöntem gibi görünebilir, değil mi? Instagram, başka uygulamalardan “geri dönüştürülen” içerikleri kullanmamanızı tavsiye ediyor ve videoların tanınmasını engellemek ve platformda iyi performans göstermesini önlemek için algoritmasını güncelledi.

Reels videolarınızdan iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

Başka bir yerde çektiğiniz videoları platforma yüklemek yerine videolarınızı Instagram içinde dikey olarak çekmeye, düzenlemeye ve efekt eklemeye çalışın.
Videolarınıza metin geçişleri, hashtag’ler, ses ve açıklayıcı altyazılar gibi unsurlar ekleyerek Instagram’ın içeriğinizi ilgili bir algoritmaya eklemesini sağlayın.
Uygun yerlerde başka hesapları etiketleyin. Başka hesapları içeriklerinize dahil etmek, daha fazla erişim elde etmenizi sağlayabilir.
Videolarınız için özel küçük resimler kullanın. kullanıcıların hesabınızda gezinirken izlemek istedikleri videoları bulmalarını kolaylaştıracaktır. videolarınıza markanızı dahil etmenin ve akışınızın uyumlu görünmesine yardımcı olacaktır.
Instagram Reels videolarınızı Hikayelerinizde ve hatta akışınızda paylaşmak, daha fazla insanın onları görmesini sağlar. Videolarınızı Reels’ta paylaştığınız gün diğer yerlerde de paylaşabilir veya paylaşacak başka içerikleriniz olmadığı başka bir güne saklayabilirsiniz.
Algoritmalar her gün değişiyor ve her zaman daha iyi hale gelmiyor. Trendleri takip etmek ve en iyi uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak için biraz araştırma yapmanız uzun vadede işinize yarayacaktır.

Instagram Reels istatistiklerini anlamak
Son olarak, çabalarınızın karşılığını aldığınızı bilmek için bir yolunuz olması gerekecektir.

Instagram, statik gönderileriniz ve videolarınızdaki istatistikleri sunan bir sekmenin yanı sıra Reels videolarınızla ilgili detaylı bilgi sağlayan özel bir sekme içerir. İşletme sahipleri, Instagram Reels İstatistikleri ile ulaşan hesaplar, oynatmalar, beğeniler, yorumlar, kaydetmeler ve paylaşımlar gibi önemli metriklere ulaşabilirler.

Reels videolarınıza hangi hesaplara ulaştığınızı ve hedef kitlenizin hangi içeriklerle en çok etkileşimde bulunduğunu bilmek, içeriğinizi hedef kitlenize daha iyi hitap edecek şekilde geliştirmenize ve işletmenizi büyütmenize yardımcı olabilir.

istatistikleri ölçmek, kitlenizle etkileşim kurmak için harcadığınız çabaların gerçekten işe yaradığından emin olmanın en iyi yoludur.

Metriklerinizin ortalama olarak nasıl seyrettiğine dair iyi bir fikriniz olduğunda, Reels videolarınızı paylaştığınız günün saati, içerik türü ve hashtag’lerle denemeler yapmayı deneyebilirsiniz.

Nasıl-yapılır videoları, çekim hataları ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik gibi videolarla yeni kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Müşteri yorumlarını ve başarı hikayelerini paylaşarak ek sosyal kanıt sağlamayı da düşünebilirsiniz.

Instagram Reels, sosyal medya stratejinize yeni bir soluk getirebilecek eğlenceli ve etkili bir araç gibi görünüyor. Reels’a bir şans vermenizi ve hedef kitlenize ulaşmanız konusunda ne derece işe yaradığını test etmenizi öneririm. Belki de Instagram stratejinizin en sevdiğiniz yeni parçası olabilir.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.