İş Görüşmelerindeki Aldatıcı Sorular ve İyi Cevaplama Yöntemleri

İş bulmak, dünyanın en stresli şeylerinden biri olsa gerek. Sizi beğenecekler mi? Beğenseler bile orada mutlu olacak mısınız? Diğer seçenekleri değerlendirmek daha mı doğru olurdu? Bunun gibi birçok soru oluşur kafanızda.

Bunun bir de işveren tarafı var. İşe girmek kadar, ekibe ve şirkete yaraşan kişiyi seçmek de bir o kadar zordur. Bunun için şirketler, bazı aldatıcı sorular sorarlar ve ruhunuz bile duymadan sizi değerlendirmiş olurlar. Size birkaçını söyleyelim, siz de kendinizi daha iyi ifade etme şansını yakalayın.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Tüm görüşmelerin başlangıcı olan ve önemsiz gibi görünen bir sorudur. Aslında bu soru, sizinle ilgili birçok ipucu verir. Bu soruya hazırlıklı ve kendinden emin cevap veriyor olmanız, ev ödevinize iyi çalıştığınızı gösterir. Kendinizi ifade etme şekliniz de, karakterinizi hemen ele verir.

En iyi adaylar bile kişisel hayatlarından bahsederek cevap vermeye başlayabilir; ancak bunu yapmamalısınız. Hatta sizi bu konuda yönlendirecekler ve koyu bir muhabbete dalacaklardır. Yapmayın. Beklenen cevap, işverenin sizden başarılarınızdan bahsetmenizi istemesidir. Net, kendinden emin ve inandırıcı olmalısınız. Başarmak istediklerinizi de belli etmelisiniz.

Kendinizi bir kelimeyle ifade edebilseniz, bu ne olurdu?

Kendinizden ne kadar emin olduğunuzu ve ekiple çalışıp çalışamayacağınızı ölçmek için sorulur. Ancak yöneticinin nasıl bir çalışan aradığını bilmediğiniz için bu soruya cevap vermek zor olabilir. Kelimelerin gücü bazen yanlış anlaşılmalara yol açabilir.

Başvurduğunuz pozisyonun ne olduğuna bağlıdır. Örneğin, finans bölümüne başvuruyorsanız, “yaratıcı” demek yerinde olmayabilir. Bunun yerine “dakik” demek daha mantıklı olur. Bu soru gelene kadar şirketi ve görüşmeyi yapan kişiyi iyi gözlemleyin. Size ne demeniz konusunda ipuçları verecektir.

Başvurduğunuz diğer pozisyonlara nazaran, bizim pozisyonumuzu nasıl buluyorsunuz?

İş arama konusunda ne kadar aktif olduğunuzu ve diğer pozisyonlar hakkında ne düşündüğünüzü öğrenmek için sorulur. Ancak tek başvurduğunuz yerin burası olduğunu söylerseniz, yalan söylediğinizi düşünebilirler. Çünkü iş arayan herkes, birden fazla şirkete başvurur. Ayrıca diğer şirketlerle ilgili olumsuz şeyler söylememek de önemlidir. Bu şekilde kişiliğinize not verirler.

Başvurduğunuz birkaç şirket olduğunu ve henüz kendiniz için en iyi şirketin hangisi olacağına karar vermediğinizi söylemektir. Kötülemenin ya da övünmenin faydası olmaz.

En büyük üç zayıf ve güçlü noktanızı bize söyleyebilir misiniz?

Her pozisyonun belirli gereksinimleri olduğunu belirlemek için sorulur. İşveren, bu noktalara uyup uymadığınızı anlamaya çalışır. Zayıf noktalarınızı güçlü noktalarla nötrlemek burada önemlidir. Eğer yapmazsanız, bu iş için yetersiz görünebilirsiniz.

İşverenin güçlü noktalarınızın işe neler katabileceğini ve zayıf noktalarınızın gidişatı engelleyip engellemediğini bilmek istediğidir. Olgunluk ve özgüven de sizde fark etmek istedikleri şeylerden biridir.

Neden burada çalışmak istiyorsunuz?

Sizi heveslendiren şeyin ne olduğunu öğrenmek ve şirketi iyice araştırıp araştırmadığınızı anlamak amacıyla sorulur. Bu sizin işi ne kadar istediğinizi gösterir.

Bu soru aldatıcı olabilir. Bir şirkette çalışma nedenlerinizin öncelik sırasını belirlemek burada önemlidir. Eski şirketinizden kurtulmak mı istiyorsunuz, daha fazla mı para istiyorsunuz yoksa bu şirkette mi çalışmak istiyorsunuz?

Gerçekten bu işi isteyip istemediğinizi test eder. Ekiple anlaşabilir misiniz, yeterince enerjik misiniz, şirketi iyice araştırmış mısınız, hedeflerini ve amaçlarını iyice anlamış mısınız? Ve en önemlisi, bu şirketin bir parçası olmayı gerçekten istiyor musunuz?

Umarız, istediğiniz işi elde eder ve başarıdan başarıya koşarsınız.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*