İş Yerinde Söylemekten Kaçınmanız Gereken 20 Cümlelik Liste

Üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konu olan işyeri iletişimi, özellikle de sözlü iletişimde dikkatli olunması gereken konuları barındırır. Hazırlanan 20 cümlelik listede belirtilen ifadelerin kullanılmaması, işyerinde sağlıklı bir iletişim ortamının oluşmasına ve çalışanlar arasındaki ilişkilerin güçlenmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, liste yalnızca bir rehber niteliği taşır ve her işyerinin farklı dinamikleri olduğundan, iletişim tarzının buna göre şekillendirilmesi önemlidir.

İş yerinde söylemekten kaçınmanız gereken 20 cümlelik bir liste hazırladık:

 1. “Bu işi yapamayacağım.”
 2. “Bu kadar işi yetiştiremem.”
 3. “Bu iş benim işim değil.”
 4. “Benim için çok fazla çalışıyorsunuz.”
 5. “Bu yönetim ekibi gerçekten kötü.”
 6. “Bu işi neden yapmam gerektiğini anlamıyorum.”
 7. “Bu kadar az ödeme yapmanız doğru değil.”
 8. “Ben aslında başka bir iş arıyorum.”
 9. “Bu görevi yapacak başka birini bulmanız daha iyi olur.”
 10. “Bu şirketin geleceği pek parlak görünmüyor.”
 11. “Benim patronum gerçekten kötü.”
 12. “Bu iş çok sıkıcı.”
 13. “Bu proje için yeterli zamanım yok.”
 14. “Bu görev benim deneyimim dışında.”
 15. “Benim çalışma saatlerimle ilgili bir sorunum var.”
 16. “Bu görev için yeterli kaynağa sahip değilim.”
 17. “Bu işi başka biri yapabilir.”
 18. “Ben bu konuda çok az bilgi sahibiyim.”
 19. “Bu iş için yeterli yetkinliğe sahip değilim.”
 20. “Bu iş benim kariyer hedeflerimle uyumlu değil.”

Dürüstlük, birkaç istisna dışında, bir işletmenin sahip olabileceği en iyi politikalardan biridir…

Korkunç Ofis Tiranınızı Ehlileştirin: Çocukça Patron Davranışlarını Yönetme ve İşinizde Gelişme” kitabının yazarı Lynn Taylor uyarıyor: “Onları kontrol altında tutmazsanız, sizi gerçekten sabote edebileceklerini söyleyen yorumlar var. , bu iyi olabilir.” Daha sonra pişman olabileceğiniz bir şey söylemeden önce durun ve bu yorumla neyi hedeflediğinizi ve patronunuzun olası tepkisinin ne olabileceğini düşünün. Taylor’a göre içgüdüleriniz size daha sonra pişman olabileceğinizi söylüyorsa, muhtemelen pişman olacaksınız.

“Bilmiyorum.”

Tüm cevaplara sahip olamazsınız, ancak omuz silkmek veya konuyu biraz daha anlamaya çalışmak yerine en iyi tahmininize bağlı kalmak her zaman daha iyidir.

“HAYIR.”

Bazen patronunuza tavsiye edilecek kısımlara “hayır” demek gerekli bir hareket olabilir, ancak doğru kelimelerle açıklanmadığı takdirde her zaman uygun olmayabilir. Taylor bir örnek veriyor: “Diyelim ki patronunuz size o gün X projesi üzerinde çalışıp çalışamayacağınızı sordu. Hayır demek yerine, ‘Bana bugün şirket sunumuna odaklanmamı söylediniz, bu biraz zor olabilir’ diyebilirsiniz. Bunun yerine X üzerinde çalışmamı mı tercih edersiniz?'”

“Deneyeceğim.”

Elbette çabalıyoruz ama bu cümleyi patronunuza yönelik olacağı için kullanmamalısınız.

“Bunu duymadım.”

İşyerinde dedikodu yapmaktan kaçının. Ne de olsa, birisinin bunun hakkında ne zaman konuşacağını kimse bilmiyor. Deneyimsiz görünseniz de, bir şeyi söylemeden önce emin olana kadar bekleyin.

“Bu benim için ne yapacak?”

Diyelimki…

“Bu benim uzmanlık alanım değil” veya “Bu benim iş tanımımda yok.”

Taylor’a göre hiçbir iş tanımı umduğunuz kadar kesin değil. İş yerinde esnek olmak sizin için olumlu bir imaj yaratır ve “unutmayın, ne kadar çok beceri geliştirirseniz, gelecekte o kadar vazgeçilmez olacaksınız.”

“Çok meşgulüm. Biraz bekleyebilir miyim?”

İş talepleri oldukça değişkendir ve bir çalışan olarak, hedeflerinizin onlarınkilerle uyumlu olduğundan emin olmak için yöneticinizin isteklerini araştırmanız beklenir. İlkeler değişmeyebilir.

“Gelmeyi başardım.”

Sonucun kötü olduğu organizasyonlarda böyle bir cümle, haklarınız konusunda ciddi şüpheler doğurur. Doğru cevap, bir dahaki sefere eksiksiz ve pürüzsüz olmalıdır.

“Üzgünüm ama…”

Tabii bazen işler ters gider. Taylor, “‘Üzgünüm. Bir dahaki sefere bu konuda çok daha dikkatli olacağız’, sizden beklenen türden bir yanıttır” diyor.

“Bu işe karışmadım.”

Çalıştığın şirketi böyle tehdit etme. Her an işten ayrılabilecek bir çalışan olarak görülmek sizin elinizde değil.

“Bunu daha önce denedim.”

XYZ’yi deneyebilir ve bunun gibi sonuçlar elde edebilirsiniz, ancak bu sefer farklı ve daha etkili olabilir…

İşyerinde iletişimde dikkatli olunması gereken konular bulunmaktadır. Hazırlanan 20 cümlelik liste, sağlıklı bir iletişim ortamı oluşturmak ve çalışanlar arasındaki ilişkileri güçlendirmek için kullanılabilir. Her işyerinin farklı dinamiklere sahip olduğu unutulmamalı ve iletişim tarzı buna göre şekillendirilmelidir.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*