İşleri Ertelememek İçin 4 Etkili İpucu: Parçalara Ayırma, Önceliklendirme, Program Oluşturma ve Ödüllendirme

İş hayatımızda ve özel hayatımızda ertelediğimiz birçok görev ilerleyen zamanlarda pişmanlık oluşturur. Bununla beraber ertelemenin genellikle bağımlılık oluşturduğunun gözlemlenmesiyse bu konuyu daha da önemli kılıyor.

Ertelediğimiz işleri gerçekleştirmemiş olmak, o gün geldiğinde hepimize aynı şeyi dedirtir: “bir daha ertelemeyeceğim.”. Zamanla bu konuşma, her pazartesi diyete başlamak gibi tekrarlanan bir döngü halini alacaktır. Peki işlerimizi ertelemeden zamanında nasıl halledeceğiz?

  1. Liste oluşturun

Yapılacaklar listesinde bulunan etkinlikleri gerçekleştirdikçe mutlu olacaksınız.  Çünkü listedekiler için somut başarılar elde ettiğinizde bu küçük başarılar, sizi diğerleriyle mücadele edebilmek için motive edecektir.

  1. Zamanı kandırın

İşlerinizi hallederken kendinize göre oyunlar oynayabilirsiniz. Zamanı yenmeyi deneyin! Kendinize kısa aralar vererek, bu süreleri hak etmeye çalışın. Örneğin elli dakika çalışıp on dakikalık ara verin. Ya da daha kendinize mola süresi olarak daha fazlasını hediye edin. Bütün işlerinizi tamamlayana kadar bu döngüyü devam ettirirseniz, işlerin kolayca hallolduğunu göreceksiniz.

  1. Dikkatinizi dağıtan noktaları ortadan kaldırın

Facebook bildirimlerini kontrol etmek ya da Twitter’da tweetlere göz atmak zararsız bir eylem gibi görünebilir. Ama sosyal medya sitelerine ayırmak istediğiniz 10 dakika; konsantre olup incelemeye başladığınız takdirde kesinlikle 10 dakikayla kısıtlı kalmaz ve zamanınızı fazlasıyla alabilir. Çalışma esnasında olabildiğince bu tür sitelerden uzak durmalısınız.

  1. Beş dakika kuralını uygulayın

Yapmanız gereken için beş dakikalık iş diyorsanız, onu kesinlikle o anda tamamlayın. E-posta kontrolü ya da kontrol edilecek belgeler gibi; beş dakikanızı ya da daha az zamanınızı alacak olayları mümkün olduğunca yakın zamanda bitirmeye çalışın. Böylece kısa sürede yapılacaklar listenizden birkaç maddeyi eksiltmiş olabilirsiniz.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*