Milyarderleri Diğer Herkesten Ayıran Bakış Açısı

Milyarderlerin başarılarının sırrı, diğer insanlardan farklı bir bakış açısına sahip olmalarından kaynaklanır. Onların başarısı, sadece finansal olarak zengin olmalarından değil, aynı zamanda hayata ve işe bakış açılarından da kaynaklanır.

Kişisel baskı ve gürültüyü ne kadar çabuk üzerinizden atarsanız geliriniz o kadar hızlı yükselir. Ortalama sona erdi. Orta nokta artık çözünüyor ve sizi iki noktadan birinde durmaya zorluyor. Ya yöneten bir avuç insanın içinde olacaksınız ya da vasat çoğunluğun bir parçası olacaksınız.

Başarı hiç bu kadar ulaşılabilir olmamıştı yine de bu durum çoğumuzu şımarık ve tembel hale getiriyor. Fakat bunların ötesinde bir strateji, daha yüksek standartlarda ve daha bilinçli çalışmanız ve yaşamanız için size meydan okuyarak şimdiye kadar olan yaklaşımınızı sarsma niyetinde.

Her milyarderin sırrı: kendini rahat hissetmeden önce çevrene bir ekip kur!

Hayallerin büyüdükçe, ekibin önemi artar. – Robin Sharma

Charfen Danışmalık Hizmetleri’nin CEO’su ve Entrepreneurial Personality Type’ın kurucusu Alex Charfen’a göre milyarderlerin tek ortak noktası hepsinin rahat olması.

Burada rahat olmaktan kastımız, rahat bir giyime sahip olmak değil. Charfen rahatlık ile milyarderlerin en iyi yaptıkları şeyi yapmak dışında başka bir iş için parmaklarını dahi oynatmamalarını kastediyor. Bunu yapmak için ise çevrelerine bir ekip kuruyorlar ve geri kalan işlerle o ekip ilgileniyor.

Bir çok kişi bunu duyduğunda ilk önce “Tabi ki, onlar milyarder” diye düşünüyor. Ancak işin aslı, bu onların milyarder olma sebebi!

Charfen 20’li yaşlarında milyarder bir arkadaşıyle vakit geçirirken onun evinde çalışan 2 kişi ve şoför de dahil olmak üzere emrine amade 30 kişilik bir ekip gördüğüne şaşırır. Charfen kendine hakim olamayarak arkadaşına sorar:

“Bu kadar fazla yardım almak ve gün içinde etrafında bunca yaygara olması seni utandırmıyor mu? Yani şimdiye kadar bize en azından 10 kişi bize yardım etti ve saat daha sabah 11.00.”

Arkadaşı ise şu cümlelerle cevap verir:

“Senin gözlemlediğin ekibimin her hangi bir üyesinin yaptığı her hangi bir işi yapmak benim için sorumsuzluk olur. Onlar benim için orada ve ben de onlar için buradayım. Biz beraber büyüdük ve her şeyi beraber inşa ettik.

Eğer ben bugün ekip üyelerimin yaptığı işlerden herhangi birini yapmış olsaydım, bundan rahatsız olurlardı ve endişelenirlerdi. Hepsinin burada olmasının bir sebebi var ve bir çoğu birbirini eğitmekte ve işe almakta rol oynadı. Onlar, bir şeyleri başarmakta bana ne kadar yardımcı olurlarsa, hepimizin o kadar güvende olacağını ve kuruluşumuzu o kadar büyüteceğimizi biliyorlar.”

Yüksek performansa sahip kişiler kendilerini rahat hissetmeden önce çevrelerine bir ekip kuruyor.Büyük düşünmeye gönüllü oluyorlar, daha büyük sorumluluklar alıyorlar ve kendi süper güçlerine inanıyorlar. Bu şekilde, kişisel baskı ve gürültüyü ne kadar çabuk üzerinizden atarsanız geliriniz o kadar hızlı yükseliyor.

Böylece, sorumluluğunuzu yükseltmek daha fazla iş yapmak anlamına gelmiyor. Daha fazla yönetmek anlamına geliyor.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*