Telifsiz Görseller İçin Süper Web Siteleri

Telifsiz görsel bulmak son zamanlarda bir hayli zorlaştı ve bu yazımızda sizlerin işini kolaylaştıracak web sitelerini sıraladık. Lafı daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim, Telifsiz görseller için en iyi web sitelerini aşağıda listeliyoruz.

Pexels

Pexels, insanlara yardım etmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2015’te yayın hayatına başladı ve adeta saygın bir telifsiz görseller kütüphanesi haline geldi. Misyonu ise, amaçlarını en iyi şekilde ifade eder:

”Milyonlarca tasarımcı, yazar, sanatçı, programcı ve diğer içerik oluşturucuların, harika ürünler, tasarımlar, hikayeler, web siteleri, uygulamalar, sanat eserleri ve diğer çalışmaları yaratmaları için onları güçlendiren, özgürce kullanabilecekleri güzel fotoğraflara erişmelerine yardımcı oluyoruz. Biz buna “Yaratıcıları Güçlendirmek” diyoruz” Pexels

Pexels, yalnızca kendi web sitesinde bulunan resimleri göstermemesi bakımından da benzersizdir. Yani; Little Visuals gibi diğer yüksek kaliteli web sitelerinden görüntüler için dış kaynak sağlamaktadır.

Freerange

Freerange’de ücretsiz bir şekilde üye olduktan sonra, binlerce yüksek çözünürlüklü telifsiz görseller ücretsiz olarak parmaklarınızın ucunda. Web sitesinin tüm görselleri kişisel veya ticari projeler için kullanılabilir.

Binlerce benzersiz görüntünün yanı sıra sitede, çoğu doğru anahtar kelimeleri yakalayabilen ve açıklamalar içeren yaklaşık 20.000 adet fotoğraf bulunmaktadır.

Unsplash

Unsplash, tasarım hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye adanmış bir çevrimiçi pazarlama ajansı olan Crew tarafından başlatılan bir yan projedir. Unsplash telifsiz görsellerin yanı sıra, grafik tasarım çalışmalarını da bu web sitede sergilemektedir.

Unsplash bir yan proje olarak başlamış olsa da, şu anda etrafındaki en iyi telifsiz görseller sitelerinden biridir.

Flickr

Flickr herkese açık görüntülere adanmamış olsa da, yüksek kaliteli herkese açık görüntülerden oluşan kapsamlı bir telifsiz görseller kitaplığına sahiptir.

Flickr, uzun süredir internetteki en büyük telifsiz görsel web sitelerinden biridir. Milyonlarca yüksek kaliteli görseli, kullanıcılarına aktarmaktadır.

Life Of Pix

Life of Pix’da bulunan telifsiz görsellerde gezinirken kendinizi saatlerce kaybedebilirsiniz.

Montreal’deki LEEROY reklam ajansı tarafından oluşturulan Life of Pix, ücretsiz, herkese açık bir telifsiz görseller için adeta bir cennettir.

StockSnap

StockSnap, mükemmel ve kapsamlı bir ücretsiz telifsiz görseller kitaplığı sağlar. Her hafta eklenen yüzlerce yüksek kaliteli fotoğrafla StockSnap, kullanıcılarının yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Birkaç grafiker tarafından oluşturulan bu web sitedeki her bir görüntüyü kullanmanız ücretsizdir. Daha iyi bir telifsiz görseller web sitesi bulmak için zorlanabilirsiniz.

Pixabay

Pixabay, diğer telifsiz görseller sitelerinden görüntüleri entegre eden başka bir telifsiz görsel deposudur.  Kişisel veya ticari kullanımınız için en iyi ücretsiz görselleri sizler için toplamaya çalışır.

Pixabay ayrıca, kullanıcıların görüntüleri çekmek için kullanılan kameraya göre keşfetmelerine olanak tanıyan “kamera aramasına” kolay erişim sağlar. Bu, hem yeni başlayanlar hem de profesyonel fotoğrafçılar için harika bir kaynaktır.

Burst

Neredeyse hiç fark etmediğin zaman bir şeyin iyi çalıştığını söylüyorlar ve bu tam olarak Burst’un kullanıcılarına sağladığı hizmet olarak adlandırabiliriz. Unsplash ile aynı şekilde, Burst yalnızca yeni görseller keşfetmek için şık bir arayüz sağlamakla kalmaz, aynı zamanda aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli görüntüler ve kategoriler sunmaktadır.

Daha da iyisi, bir web sitesine görsel eklemenize veya grafik tasarım için görseller kullanmanıza bağlı olarak telif hakkı olmaksızın hem düşük hem de yüksek kaliteli resimler sağlar. Ücretsiz yüksek kaliteli görüntülerin bulunduğu geniş bir çevrimiçi telifsiz görsellere ihtiyacınız varsa, Burst’ı kaydetmenizde fayda var.

Vintage Stok Fotoğraflar

Freerange’in arkasındaki ekip ayrıca Vintage Stock Photos adında, vintage görüntülerde uzmanlaşmış başka bir ücretsiz site kurdu ve kullanıcılarına hizmet veriyor. İçeriklere ulaşmak için önceden ödeme yapmanız gerekiyordu ancak şimdi hiçbir ekstra ücret ödemeden kaliteli vintage fotoğraf bulabilirsiniz.

Vintage Stock Photos web sitesinde kataloğa göz atarken ciddi zaman kaybedebileceğiniz başka bir yerdir. Telif hakkı içermeyen görüntü yelpazesi, birkaç on yılı kapsar ve çağlar boyunca hayatın harika bir anlık görüntüsünü sağlar.

Gratisography

Yazımızı okurken daha fazlası olsa hiç de fena olmaz mı diyorsunuz? Ücretsiz, yüksek çözünürlüklü, ilginç telifsiz görsellere mi ihtiyacınız var? O zaman Gratisography tam sizin için.

Sitede, bir sonraki projenize benzersiz bir dönüş yapmanıza olanak tanıyan, telif hakkı bulunmayan bir yığın “ilginç, güzel, çekici” görüntüler bulunmaktadır.

Libreshot

Libreshot, biraz sıra dışı ücretsiz telifsiz görseller için başka bir kullanışlı kaynaktır. Sitedeki her çekim, sahibi Martin Vorel’in eseridir.

Martin Vorel, dünyanın dört bir yanından harika fotoğraflarını Libreshot’a yükleyerek ücretsiz olarak kullanmanıza olanak tanır. Yalnızca fotoğraflarından birini kullanırsanız siteye bir bağlantı eklemeyi düşünmenizi ister.

Reshot

Telifsiz görseller için son tavsiyemiz ise adeta mükemmel olan Reshot’tır. Gerçekten benzersiz telifsiz görsel istiyorsanız, Reshot en iyi seçeneklerinizden biridir.

Geliştirici ve yaratıcı ekip, siteye yüklenen telif hakkı olmayan her kareyi inceleyerek, yalnızca en iyinin en iyisinin size sunulmasını sağlar. Bu, Reshot’ta sergilenen fotoğraf standardının çok yüksek olduğu ve bu da işinize yarayacağı anlamına geliyor.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*