Sosyal Medya Uzmanlarının Sahip Olduğu Uzmanlık Alanları

Sosyal medya uzmanlığı, şirketlerin tanıtım, pazarlama ve satış stratejilerini sosyal medya aracılığıyla belirlemelerine yardımcı olan profesyoneller olarak tanımlanabilir.

Hedef kitleye yönelik çeşitli çalışmalar yapan sosyal medya uzmanları bu stratejileri belirlerken ister istemez diğer uzmanlık alanlarında da yetkinleşiyor. Bu alanlar sosyal medya uzmanlarının çalışmalarından çok farklı ve bağımsız görünse de aslında birbirini tamamlamaktadır.

Pek çok uzmanlık alanını bir araya getirmeyi başarmış ve sosyal medyanın sadece sosyal medya trendlerinden, sıradan videolardan ve fotoğraflardan ibaret olmadığını kanıtlamayı başarmış sosyal medya uzmanlarını da şirketlerin bel kemiği haline gelmiş kişiler olarak nitelendirebiliriz.

Sosyal medya uzmanlarının sahip olduğu diğer bazı uzmanlık alanları şunlardır:

Pazarlama Analisti
Sosyal medyanın pazarlama gücünün diğer platformlara kıyasla benzersiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu anlamda sosyal medya başlı başına bir sektör ve bu sektörde markalar kıyasıya rekabet halinde. Bu rekabetten bir gün kimin galip çıkacağı bilinmez ancak sosyal medya uzmanları, bu alandaki gündeme, mevcut tüm platformlara aşina oldukları için hangi kitlenin hangi dünya görüşüne sahip olduğunu, neleri sevdiğini ve hangi trendleri takip ettiğini çok iyi biliyor. ve takipçilerinin trendleri.

Bu özellik onlara aynı zamanda sektördeki herkeste olmayan bir pazarlama analisti bakış açısı kazandırıyor. Meraklı, bilgiyi raporlama ve verilere göre değerlendirme yeteneğine sahip bu uzmanlar, aslında pazarlama analistlerinde aranan özelliklere sahipler.

İçerik yöneticisi
Sosyal medya uzmanları, markaların hedef kitlelerine ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilmeleri için en etkili yolları ararken bir yandan da benzersiz ve kolay yayılabilir içerikler üretiyor. Bu da onlara halkla ilişkiler ve reklam uzmanlarının yaptığı içerik oluşturma görevini yerine getirme ve bu konuda etkin çözümler geliştirme becerisi kazandırıyor.

Yaratıcılık, güçlü tasarım becerisi ve metin yazma konusunda uzmanlık gerektiren bu görevi yerine getiren sosyal medya uzmanları, sosyal medyanın sadece kopyala/yapıştır ile ilerlemediğini de kanıtlıyor.

Çevrimiçi haber blog yazarı
Sosyal medya uzmanları, çevrimiçi haber blogları hazırlayan kişiler gibi sürekli olarak gündemi takip eder. Çünkü sosyal medyada sürekli yeni haberler, trendler ve teknolojiler var. Bunu takip etmek, haber takip etme alışkanlığı kazandırdığı kadar da zordur.

Bir sosyal medya uzmanı olarak bağımlı hale geldiğinizi anlayabilirsiniz; uyumanın zaman kaybı, kendinize zaman ayırmanın lüks ve gereksiz olduğunu düşünmeye başlarsınız. En son trendleri ve olayları deneyimli bir haber blogcusu gibi etkili ve yetenekli bir şekilde sunan sosyal medya uzmanları, bu sayede başka bir uzmanlık alanına da sahip olmayı başarıyor.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*